Home / Race Results / Kentlands/Lakelands 5k

Kentlands/Lakelands 5k

Gaithersburg, MD

9/1/2018

 

Address corrections to: rms@mcrrc.org by 9/16/2018

Official Results

                         Kentlands/Lakelands 5K
                    September 1, 2018  Gaithersburg, MD

                          CORPORATE TEAM RESULTS


  1. 1:37:19 MEDI/AZ TEAM #1                    (  24:20)
=============================================
  1    19:51    536 M Andrew       Jerome          
  2    24:37    207 F Julia        Esparza         
  3    26:14    196 M Eric         Roman           
  4    26:37    599 M Joshua       Levine          

  2. 1:40:49 MEDI/AZ TEAM #3                    (  25:13)
=============================================
  1    23:49    239 M Zachary      Cooper          
  2    23:53    285 M Matt         Bell            
  3    24:37    278 M Brad         Stanard         
  4    28:30    258 F Jennifer     Gribskov Panack 

  3. 1:49:32 ENTERPRISE                         (  27:23)
=============================================
  1    22:14    387 M Steven       Burns           
  2    28:29    500 F Erica        Burns           
  3    28:48    501 F Amy          Lee             
  4    30:01    499 M Harshit      Agarwal         

  4. 1:53:05 CITY OF GAITHERSBURG PARKS, RECREAT(  28:17)
=============================================
  1    25:58    193 F Michele      Potter          
  2    27:58    171 F Monica       Harwood         
  3    29:16    708 F MacKenzie    Harwood         
  4    29:53    430 M Chuck        Potter          

  5. 1:55:23 MEDI/AZ TEAM #4                    (  28:51)
=============================================
  1    24:55    828 F Kendra       Lavallee        
  2    28:29    224 F Connie       Morris          
  3    30:52    265 F Michele      Habicht         
  4    31:07    197 M Bill         Litzenberg      

  6. 2:31:10 OFFICEPRO, INC                     (  37:48)
=============================================
  1    36:54    177 F Beth         Chernoff        
  2    37:16    108 F Andrea       Lightman        
  3    38:19    344 M Juan         Cuellar         
  4    38:41    803 M Aaron        Udler           




Family Teams
Team Results - Mother - Daughter   (Score Two By Net Time)

   1.  GOLOONEYGIRLS                      
            32:51   33:07 = 1:05:58
         Hana O'Looney-Goto F 14, Shihoko Goto O'looney F 46
   2.  SWISSCHICKS                        
            26:43   41:49 = 1:08:32
         Isabella Oprandi F 16, Liza Oprandi F 47
   3.  DERRENBACHER GIRLS                 
            37:56   37:57 = 1:15:53
         Laney Derrenbacher F  9, Corey Derrenbacher F 46
   4.  TEAM GLAW                          
            38:15   38:15 = 1:16:30
         Grace Lawler F 18, Barbara Richardson F 50
   5.  MORIN                              
            44:50   44:51 = 1:29:41
         Gabby Morin F  9, Sylvia Morin F 39
   6.  TEAM TUFF                          
            57:25   57:26 = 1:54:51
         Katherine Hill F 54, Leila Hill F 77
   7.  POPE LADIES                        
            59:30   59:30 = 1:59:00
         Catherine Pope F 71, Erica Huntley F 45
   8.  EM JAY                             
          1:00:48 1:00:48 = 2:01:36
         Jeniece Strickland F 28, Marylyn Strickland F 50



Team Results - Mother - Son   (Score Two By Net Time)

   1.  UPSET AARDVARKS RIDING MOTORCYCLES 
            20:13   22:39 =   42:52
         Ian Fagan M 14, Jennifer Fagan F 40
   2.  METALLICA                          
            24:41   24:54 =   49:35
         Paula Galliani F 58, Jesse Galliani M 20
   3.  TEAM VINOTINTO                     
            26:15   27:14 =   53:29
         Maria Fernandez F 43, Dieter Englert-Fernand M  9
   4.  ARE WE THERE YET?                  
            28:56   33:03 = 1:01:59
         Connor Buchanan M  9, Leigh Buchanan F 47
   5.  OUR THING                          
            32:38   32:41 = 1:05:19
         Graydon Anderson-Torres M  9, Lisandra Torres F 45
   6.  SNAILED IT!                        
            41:40   41:41 = 1:23:21
         Whitnee Steele F 40, Todd Steele M 13



Team Results - Father - Daughter   (Score Two By Net Time)

   1.  TEAM RUSHKOFF                      
            22:50   23:47 =   46:37
         Bennett Rushkoff M 60, Rebecca Rushkoff F 22
   2.  THE SWEATY BELLIES                 
            25:28   27:07 =   52:35
          Zoe Bell F 16, Doug Bell M 52
   3.  FLASH AND THE OLD MAN              
            35:03   35:03 = 1:10:06
         Damien Carter M 42, Simone Carter F 10
   4.  MIDTOWN TIGERS                     
            42:48   42:48 = 1:25:36
         Anya Ghosh F  9, Atish Ghosh M 46
   5.  PHAMILY                            
            45:45   45:46 = 1:31:31
         Tuan Pham M 45, Emma Pham F  5
   6.  THE UNICORN TROTTERS               
            48:07   48:08 = 1:36:15
         Kate Palmer F 10, Trent Palmer M 52
   7.  THE CATS                           
            49:02   49:06 = 1:38:08
         Anna Lam F 11, Joe Lam M 46
   8.  TEAM WORK!                         
            55:36   55:36 = 1:51:12
         Will Corbin M 52, Alyssa Corbin F  8
   9.  PETRICH                            
            57:42   57:42 = 1:55:24
         Katherine Petrich F  7, Mikkel Petrich M 45



Team Results - Father - Son   (Score Two By Net Time)

   1.  HE'S WEARING MY SHIRT              
            19:16   20:04 =   39:20
         Jeffrey Fagan M 41, Eric Fagan M 16
   2.  DERRENBACHER BOYS                  
            24:37   25:02 =   49:39
         Brett Derrenbacher M 11, Donald Derrenbacher, J M 48
   3.  BEHR                               
            25:31   31:39 =   57:10
         Ryan Behr M 17, Robert Behr M 56
   4.  NOT TOO SWIFT                      
            25:48   33:31 =   59:19
         Ryan Sloan M  9, Chris Sloan M 53
   5.  GOLOONEY!                          
            30:02   31:50 = 1:01:52
         Brian O'Looney M 49, Wren O'Looney M 11
   6.  CHASING DOOTY                      
            34:02   34:02 = 1:08:04
         Preston Huang M  8, Austin Huang M 39
   7.  SHIFT+W                            
            35:57   35:58 = 1:11:55
         Justin Paschall M 36, Logan Paschall M 10
   8.  SRACIC                             
            40:36   40:37 = 1:21:13
         John Sracic M  8, David Sracic M 38



Team Results - Husband - Wife   (Score Two By Net Time)

   1.  THE LOBSTER ROLLS                  
            18:34   24:46 =   43:20
         Jim Dahlem M 41, Colleen Dahlem F 36
   2.  PAL RILED UP                       
            18:30   25:42 =   44:12
         Nic Riley M 32, Neeta Pal F 31
   3.  MATTHEWS                           
            23:58   25:27 =   49:25
         Greg Matthews M 41, Erika Matthews F 39
   4.  THE ATIENZA’S                    
            24:06   32:24 =   56:30
         Paul Atienza M 43, Relia Atienza F 43
   5.  CLIMATE YOGIS                      
            25:13   32:34 =   57:47
         Galen Tromble M 61, Pamela Mason F 66
   6.  TEAM MARINO                        
            31:04   31:05 = 1:02:09
         Mike Marino M 35, Marie Marino F 37
   7.  THE TRANS                          
            33:57   40:56 = 1:14:53
         Quynh-Giao Tran F 54, Oai Tran M 58
   8.  THE BOUSSARDS                      
            41:24   41:24 = 1:22:48
         Christophe Boussard M 32, Sahar Boussard F 28



Team Results - Brother - Brother   (Score Two By Net Time)

   1.  THE Q'S                            
            24:39   31:17 =   55:56
         Steven Qu M 17, Christopher Jin M 12



Team Results - Sister - Sister   (Score Two By Net Time)

   1.  SALLY                              
            35:05   39:03 = 1:14:08
         Nina Kidandi F 33, Sallyn Ratemo F 34



Team Results - Brother - Sister   (Score Two By Net Time)

   1.  DUMA NDOGO                         
            21:20   27:27 =   48:47
         Luke Gabrielle M 10, Sofia Gabrielle F 12