Kentlands/Lakelands 5K Awards & Team Results

 

                    September 1, 2012  Gaithersburg, MD
                   Awards Listing (No Duplicate Prizes)
MALE OPEN (Gun Time)
    1  1301 Seife Geletu          30 Washington Dc      15:14 
    2   870 Christopher Sloane    29 North Potomac MD   15:15 
    3  1250 Jake Klim             32 Bethesda MD        15:49 
FEMALE OPEN (Gun Time)
    1   423 Anna Holt-Gosselin    24 Vienna VA          17:40 
    2  1302 Shetaye Bekele        19 Washington Dc      18:05 
    3   552 Meghan Lockett        15 Comus MD           18:30 
MALE AGE GROUP:  2 - 14 (Net Time)
    1   525 Stephen Lang          13 Gaithersburg MD    19:31 
    2   969 Liam Walsh            14 Gaithersburg MD    19:50 
    3   692 Christopher Nyborg    14 Gaithersburg MD    19:54 
FEMALE AGE GROUP:  2 - 14 (Net Time)
    1   903 Brin Strouse          11 Frederick MD       19:02*
    2   622 Megan McDanald        14 North Potomac MD   22:43 
    3  1228 Eliana Krakovsky      13 Gaithersburg MD    23:30 
* Under USATF Age-Group guideline
MALE AGE GROUP:  15 - 19 (Net Time)
    1   904 Greyson Strouse       16 Frederick MD       17:14 
    2   616 Ryan McCann           16 Gaithersburg MD    17:32 
    3   890 Joseph Sonken         17 Darnestown MD      17:43 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19 (Net Time)
    1  1142 Kiernan Keller        15 Bethesda MD        20:14 
    2   526 Isabelle Latour       17 Gaithersburg MD    20:33 
    3   710 Catherine Panasenkov  16 Gaithersburg MD    20:48 
MALE AGE GROUP:  20 - 24 (Net Time)
    1  1236 Jonathan Echevers     21 Gaithersburg MD    17:01 
    2  1044 Ryan Priovolos        22 North Potomac MD   18:34 
    3  1184 David Laratta         22 Gaithersburg MD    20:13 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24 (Net Time)
    1  1131 Hilary May            23 Washington DC      18:36 
    2   483 Sarah Keckler         24 Gardners PA        21:32 
    3   542 Kyla Leonor           24 Gaithersburg MD    25:08 
MALE AGE GROUP:  25 - 29 (Net Time)
    1  1303 Mesfin Abebe          29 Silver Spring MD   16:14 
    2  1246 Jr Roberts            25 Alexandria VA      16:38 
    3   891 Andy Sovonick         26 Gaithersburg MD    16:46 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29 (Net Time)
    1  1251 Jessica Chin          26 Arlington VA       19:59 
    2   202 Brielle Dana          27 Rockville MD       20:31 
    3    39 Briana Balsam         27 Gaithersburg MD    21:54 
MALE AGE GROUP:  30 - 34 (Net Time)
    1   640 Dickson Mercer        31 Washington DC      16:27 
    2   636 Brian McMahon         30 Washington DC      16:40 
    3   573 Stephen Majkrzak      33 Olney MD           17:16 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34 (Net Time)
    1  1155 Jessica McGuire       32 Arlington VA       19:22 
    2   266 Rebecca Ferrer        30 Gaithersburg MD    22:03 
    3  1084 Laura Miller          33 Clarksburg MD      23:08 
MALE AGE GROUP:  35 - 39 (Net Time)
    1   987 David Wertz           36 Arlington VA       15:55 
    2  1267 Bob Koeppen           36 Alexandria VA      17:20 
    3   994 Warren Wilkerson      38 Rockville MD       19:13 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39 (Net Time)
    1   115 Cristina Burbach      38 Washington DC      19:10 
    2   830 Julie Sapper          39 Rockville MD       20:20 
    3   230 Jamie Dobbs           38 North Potomac MD   23:36 
MALE AGE GROUP:  40 - 44 (Net Time)
    1  1016 Douglas Woods         43 Gaitherburg MD     17:05 
    2   431 Daryl Hultquist       42 Gaithersburg MD    17:43 
    3  1202 Scott Koonce          40 Gaithersburg MD    17:48 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44 (Net Time)
    1  1255 Debbie Young          41 Millersville MD    21:15 
    2   284 Lisa Fox              42 Bethesda MD        22:21 
    3   581 Wendy Manning         40 Kensington MD      23:11 
MALE AGE GROUP:  45 - 49 (Net Time)
    1   446 Paul Jacobson         49 Gaithersburg MD    17:36 
    2    40 Peter Bandettini      46 Bethesda MD        18:24 
    3    52 Leo Bassett           46 Poolesville MD     18:57 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49 (Net Time)
    1   739 Mary Piper            47 Montgomery Vill MD 20:43 
    2   551 Kim Lockett           46 Comus MD           22:20 
    3    31 Jean Arthur           49 Silver Spring MD   23:22 
MALE AGE GROUP:  50 - 54 (Net Time)
    1   425 Marty Horan           52 Gaithersburg MD    20:19 
    2  1041 Richard Rosenthal     51 Potomac MD         20:37 
    3   815 Bennett Rushkoff      54 North Potomac MD   20:47 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54 (Net Time)
    1   305 Paula Galliani        52 Gaithersburg MD    23:39 
    2   957 Verna Van Wert        50 Gaithersburg MD    25:50 
    3   171 Laura Collins         50 Gaithersburg MD    28:01 
MALE AGE GROUP:  55 - 59 (Net Time)
    1   695 Thomas Offenbacher    56 Gaithersburg MD    17:50*
    2   463 James Jones           56 Silver Spring MD   22:25 
    3   720 Joel Patton           55 Montgomery Vill MD 23:24 
* Under USATF Age-Group guideline
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59 (Net Time)
    1  1176 Debbie Flynn          56 Gaithersburg MD    21:47 
    2   798 Marcia Rosenberg      56 Gaithersburg MD    26:15 
    3   256 Carol English         57 Germantown MD      26:19 
MALE AGE GROUP:  60 - 64 (Net Time)
    1   818 Roland Rust           60 Bethesda MD        19:17 
    2  1013 Marc Wolfson          62 Olney MD           21:59 
    3   524 Robert Lang           63 Kensington MD      23:11 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64 (Net Time)
    1   825 Gilma Sandoval        60 Kensington MD      20:43*
    2   289 Alice Franks          64 Rockville MD       23:51 
    3   732 Hannah Phillips       60 Alexandria VA      26:40 
* Under USATF Age-Group guideline
MALE AGE GROUP:  65 - 69 (Net Time)
    1  1260 Richard Jefferson     66 Germantown MD      24:36 
    2   147 John Casinghinojohnc  66 Gaithersburg MD    26:39 
    3   569 James Main            68 Derwood MD         27:19 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69 (Net Time)
    1   676 Dee Nelson            68 Gaithersburg MD    26:16 
    2   689 Jeanette A Novak      68 Damascus MD        39:49 
    3   943 Susan Truman          69 Montgomery Vill MD 40:00 
MALE AGE GROUP:  70 - 74 (Net Time)
    1   856 Lou Shapiro           70 Silver Spring MD   24:16 
    2   541 Michael Leonard       74 Silver Spring MD   30:28 
    3   122 Roger Burkhart        74 Gaithersburg MD    39:19 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74 (Net Time)
    1   307 Barbara Garner        73 Baltimore MD       32:00 
    2   587 Judy Marine           74 North Potomac MD   43:45 
    3   398 Shirley Helgerman     72 Annapolis MD       55:44 
MALE AGE GROUP:  75 - 79 (Net Time)
    1   786 Chan Robbins          75 Arlington VA       26:07*
    2   882 Robert Smith          78 Comus MD           43:09 
    3    30 Eugene(gene Arnow     77 North Potomac MD   58:25 
* Under USATF Age-Group guideline
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99 (Net Time)
    1   364 Tami Graf             76 Lusby MD           32:40*
    2     1 Yvonne Aasen          81 Westminster MD     38:37*
    3   282 Eva Foster            76 Gaithersburg MD    50:11 
* Under USATF Age-Group guideline
MALE AGE GROUP:  80 - 84 (Net Time)
    1   637 Jack McMahon          81 Silver Spring MD   30:29 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84 (Net Time)
    1     1 Yvonne Aasen          81 Westminster MD     38:37*
* Under USATF Age-Group guideline
MALE AGE GROUP:  85 - 99 (Net Time)
    1   556 Tom Long              92 Clarksville MD     34:41*
    2  1024 Nianxiang Xie         85 Rockville MD       35:32*
    3   255 Roy Englert           89 Springfield VA     36:37*
* Under USATF Age-Group guideline
FEMALE AGE GROUP:  85 - 99 (Net Time)

 Team Results - Mother - Daughter   (Score Two By Net Time)
   1.  TEAM LOCKETT                      
            18:29   22:20 =   40:49
         Meghan Lockett F 15, Kim Lockett F 46
   2.  HAKUNA MATATA                     
            23:34   23:39 =   47:13
         Victoria Galliani F 17, Paula Galliani F 52
   3.  GINGER VIBE                       
            22:10   25:50 =   48:00
         Keegan Van Wert F 15, Verna Van Wert F 50
   4.  PARKY/REEGHAN & MOMMY!            
            27:06   28:42 =   55:48
         Parker Reitnauer F 11, Robynne Reitnauer F 42
   5.  RUBIN RUNNERS                     
            28:35   28:40 =   57:15
         Samantha Rubin F  9, Melinda Rubin F 43
   6.  FREEMAN RACERS                    
            35:02   39:19 = 1:14:21
         Phoebe Freeman F  7, Jade Freeman F 40
   7.  HANNA AND BANANA                  
            34:00   48:52 = 1:22:52
         Maya Rodriguez F 50, Pilar Valencia F 50
   8.  ROTH RACERS                       
            46:08   46:12 = 1:32:20
         Rebecca Roth F 11, Rachelle Roth F 40
 Team Results - Mother - Son   (Score Two By Net Time)
   1.  TEAM MCCANN 1                     
            20:29   27:02 =   47:31
         Christian McCann M 14, Shari McCann F 46
   2.  IAN AND MOM                       
            27:31   27:31 =   55:02
         Ian Fagan M  8, Jennifer Fagan F 34
   3.  GOOD                              
            26:45   33:01 =   59:46
         Claudia Good F 44, Thomas Good M 14
   4.  KRAUS                             
            25:19   39:42 = 1:05:01
         Harrison Kraus M 13, Michelle Kraus F 41
   5.  BETH MEYER                        
            35:10   35:11 = 1:10:21
         Tristan Meyer M 10, Beth Meyer F 42
 Team Results - Father - Daughter   (Score Two By Net Time)
   1.  PASTA MONSTA                      
            17:43   24:23 =   42:06
         Daryl Hultquist M 42, Hailey Hultquist F 15
   2.  THE JAKES                         
            17:36   30:15 =   47:51
         Paul Jacobson M 49, Maya Jacobson F 13
   3.  RUBIN RACERS                      
            24:59   25:02 =   50:01
         Julia Rubin F 11, Howard Rubin M 42
   4.  THE DAHUT DUO                     
            23:25   27:10 =   50:35
         William Dahut M 53, Francesca Dahut F 15
   5.  JMJC                              
            26:14   27:19 =   53:33
         Jennifer Crocker F 39, James Main M 68
   6.  BRICK TEAM                        
            27:08   27:42 =   54:50
         Micaela Brick F 12, Mike Brick M 41
   7.  TW FANS                           
            25:56   29:11 =   55:07
         Brenda Aleman F 11, Rafael Aleman M 40
   8.  CARLSON                           
            28:50   28:50 =   57:40
         Elizabeth Carlson M 12, Curtis Carlson M 46
   9.  TY'S JOGGERS                      
            32:33   33:56 = 1:06:29
         Grace Rowe F  8, Bart Rowe M 52
  10.  MICK                              
            31:16   37:12 = 1:08:28
         Megan McDonough F 25, Tom McDonough M 54
  11.  TEAM FERNANDES                    
            35:26   37:38 = 1:13:04
         Mike Fernandes M 42, Loren Fernandes F 12
  12.  TEAM MADRICK                      
            33:04   40:20 = 1:13:24
         Maddie Durmowicz F 12, Tony Durmowicz M 54
 Team Results - Father - Son   (Score Two By Net Time)
   1.  BLUEY 2                           
            17:05   21:20 =   38:25
         Douglas Woods M 43, Matthew Woods M 13
   2.  TEAM NYBORG                       
            19:53   19:54 =   39:47
         Andrew Nyborg M 41, Christopher Nyborg M 14
   3.  B TRAIN                           
            19:35   21:27 =   41:02
         Martin I Begley M 42, Martin J Begley M 16
   4.  ERIC AND DAD                      
            23:34   23:34 =   47:08
         Jeffrey Fagan M 35, Eric Fagan M 10
   5.  THE JOSEPH CREW                   
            21:33   27:37 =   49:10
         Andrew Joseph M 45, Theodore Joseph M 13
   6.  GO GO BEARS                       
            26:03   26:28 =   52:31
         Bear Lee M 13, Karl Lee M 54
   7.  ROLLIN NOLANS                     
            26:13   29:13 =   55:26
         Scott Nolan M 13, Robert Nolan M 62
   8.  TEAM MOBES                        
            27:41   27:48 =   55:29
         Clark Mobarry M 52, Scott Mobarry M 12
   9.  TEAM SWARTZ                       
            27:18   34:24 = 1:01:42
         Dustin Swartz M 41, Brady Swartz M 11
  10.  WAY TO GO                         
            20:19   41:31 = 1:01:50
         John Way M 47, Stanley Way M 74
  11.  TEAM SANDER                       
            30:02   33:35 = 1:03:37
         Ethan Rambo M 12, Stephen Rambo M 46
  12.  2 OF THE 3 CLAUDES                
            26:57   37:36 = 1:04:33
         Thomas Davis M 41, Andrew Davis M  9
  13.  TEAM CHOMP                        
            30:47   36:13 = 1:07:00
         Kevin Peska M 46, Alexander Peska M 10
 Team Results - Husband - Wife   (Score Two By Net Time)
   1.  ENDURANCE FILMS                   
            18:43   24:59 =   43:42
         William Vancise M 29, Katie Vancise F 30
   2.  T-MOBILE                          
            19:13   25:13 =   44:26
         Warren Wilkerson M 38, Marie Thoma F 33
   3.  TEAM DERRENBACHER                 
            22:04   24:22 =   46:26
         Donald Derrenbacher, J M 42, Corey Derrenbacher F 40
   4.  WILLIAMS                          
            19:04   28:31 =   47:35
         Ross Williams M 28, Alison Williams F 28
   5.  RITTER                            
            25:28   25:28 =   50:56
         Inga Brissman F 29, Matt Ritter M 41
   6.  TURTLE ROCK THOMPSONS             
            20:16   33:00 =   53:16
         Michael Thompson M 39, Debra Thompson F 37
   7.  MARIO AND CLAUDIA                 
            28:38   31:36 = 1:00:14
         Claudia Martinez F 50, Mario Martinez M 54
   8.  TEAM MOMMYDADDY                   
            28:46   32:14 = 1:01:00
         Guy Goodenough M 41, Holly Goodenough F 37
   9.  TEAM GREEN                        
            28:36   33:54 = 1:02:30
         Bob Greenberg M 60, Jill Greenberg F 56
  10.  GANG GREEN                        
            26:37   37:32 = 1:04:09
         Jon Green M 35, Tara Green F 37
  11.  KAYNE                             
            30:42   33:47 = 1:04:29
         Vikki Kayne F 43, Jonathan Kayne M 30
  12.  TEAM BAHLS                        
            29:13   35:49 = 1:05:02
         Thomas Bahls M 53, Betsey Bahls F 53
  13.  DRMIMIORTHO.COM                   
            31:59   33:06 = 1:05:05
         Huan Nguyen M 48, Mimi Nguyen F 44
  14.  ANN AND GRAHAM                    
            32:04   33:45 = 1:05:49
         Graham Field M 33, Ann Field F 32
  15.  BOOGALICIOUS                      
            33:46   33:46 = 1:07:32
         Christopher Ackerman M 40, Jennifer Ackerman F 39
  16.  KENT&NASSI                        
            33:58   33:59 = 1:07:57
         Kent Ege M 28, Nasreen Analouei F 24
  17.  TEAM DASHOFF                      
            25:53   43:34 = 1:09:27
         Brad Dashoff M 36, Jamie Dashoff F 37
  18.  LOVE BIRDS                        
            35:03   35:08 = 1:10:11
         Scott Galczynski M 36, Marianne Eggers F 27
  19.  DANGERMAN                         
            33:24   38:49 = 1:12:13
         Kenneth Gemmell M 34, Marie Gemmell F 33
  20.  KEYES                             
            33:16   43:36 = 1:16:52
         Jesse Keyes M 29, Shavana Gonzalez F 30
  21.  SKIM                              
            43:28   43:28 = 1:26:56
         Kimberly Petrola F 31, Scott Petrola M 35
  22.  COWART DUO                        
            43:33   55:48 = 1:39:21
         Susan Cowart F 62, Doug Cowart M 63
  23.  SUSSKIND                          
            50:07   50:07 = 1:40:14
         Jamie Susskind F 31, Daniel Susskind M 34
  24.  MEEMS AND PEEPS                   
            43:31   59:30 = 1:43:01
         Kenneth Lefkowitz M 62, Janis Lefkowitz F 60
  25.  BROOKLYNITES                      
            58:28   59:29 = 1:57:57
         Howard Benedikt M 62, Mary Ellen Benedikt F 60
 Team Results - Brother - Brother   (Score Two By Net Time)
   1.  THOMS BROS                        
            18:19   22:36 =   40:55
         Ben Thoms M 15, Chris Thoms M 13
   2.  LANG BOYZ                         
            19:31   23:59 =   43:30
         Stephen Lang M 13, James Lang M 11
   3.  TEAM PARM                         
            22:04   30:44 =   52:48
         Robert Parmach M 36, Anton Parmach M 40
   4.  THE BROTHERS BERNSTEIN            
            23:26   31:19 =   54:45
         Sam Bernstein M 25, Benjamin Bernstein M 27
   5.  DACY BROS                         
            32:26   32:31 = 1:04:57
         Jack Dacy M 11, Sam Dacy M 10
 Team Results - Sister - Sister   (Score Two By Net Time)
   1.  SUPER SISTERS                     
            29:40   31:27 = 1:01:07
         Emily Benedict F 14, Caroline Benedict F 11
   2.  SILKY TRESSES                     
            35:42   35:43 = 1:11:25
         Christina Kim F 24, Sarah Beacham F 28
   3.  ZEBRA SISTERS                     
            42:36   49:36 = 1:32:12
         Jodi Stanleigh F 39, Lynn Oundo F 40
 Team Results - Brother - Sister   (Score Two By Net Time)
   1.  HYPERACTIVES                      
            17:14   19:02 =   36:16
         Greyson Strouse M 16, Brin Strouse F 11
   2.  TEAM TWINS                        
            21:50   28:07 =   49:57
         Pete Wergin M 46, Anne Baumgartner F 46
   3.  COLE & RY                         
            34:22   47:38 = 1:22:00
         Nicole Parent F 10, Ryan Parent M  8
 Team Results - Uncle - Nephew   (Score Two By Net Time)
   1.  TEAM ORING                        
            22:21   31:10 =   53:31
         Joshua Oring M 15, Barry Oring M 59