Home / Club Race Series / Cross Country Series (XC) / 2009 Cross Country Series Final Standings

2009 Cross Country Series Final Standings

MCRRC Cross Country Series Final Results for 2009

Address corrections to: club_race_results@mcrrc.org by 01/11/2010
Updated 12/24/2009


MALE AGE GROUP: 1 - 99
    1 Mark Hoon             40 
    2 Andrew Sovonick       37 
    3 Mark Whalley          35 
    4 Stefan Rothenburg     29 
    5 Dave Haaga            24 
    6 Jamie Cope            22 
    7 James Brameyer        21 
    8 Bob Price             17 
    9 Art Drisko            13 
   10 Yuji Funakoshi         9 
   11 Timothy Morgan         7
   11 Douglas Boorstein      7 
   13 John Way               4 
   13 Hector Montesinos      4 
   13 Akira Futatsugi        4 
   16 Leonardo Palacios      3 
   17 Jim Lawruk             1 
   17 Ken Umbarger           1 
   17 Ralph Lennon           1 

MALE AGE GROUP: 1 - 19
    1 William Ryba          33 
    2 Colin Gura            27 

MALE AGE GROUP: 20 - 24
    1 Andrew Sovonick       40 ** 2nd Overall
    2 Felix Alfelor         36 ** Age Group Winner

MALE AGE GROUP: 25 - 29
    1 Jamie Cope            40 
    2 Douglas Boorstein     37 
    3 Jim Lawruk            36 
    4 Mathias Striebel      34 
    5 Anthony Blair         30 

MALE AGE GROUP: 30 - 34
    1 James Brameyer        40 
    2 Yuji Funakoshi        32 
    3 Mark McKennett        28 
    4 Thomas Young          26 
 
MALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Stefan Rothenburg     40 
    2 Bob Price             36 
    3 Gideon Lachman        33 
    4 Kam Yee               27 
    5 Paul Honigfort        23 
    6 Paul Dexter           21 
    6 Ted Hsu               21 
 
MALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Mark Hoon             40 ** 1st Overall 
    2 Akira Futatsugi       36 ** Age Group Winner (on time tie break)
    3 John Way              36 
    4 Art Drisko            34 
    5 Trey Kinkead          29 
    6 Brian Pike            17 
    7 Ken Bocam             15 
    8 Frank Shi             10 
    9 Danny Talmage          9 

MALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Dave Haaga            40 
    2 Hector Montesinos     36 
    3 Leonardo Palacios     35 
    4 Ralph Lennon          34 
    5 Nicholas Ryba         33 
    6 William Clem          27 
    7 Thomas Jagodits       22 
    8 Jeff Gura             18 
    9 Kevin McMahon         17   
   10 Bruce Smith            2
 
MALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 John Mornini          40 
    2 Dwight Lacey          31 
    3 Kevin Adams           30 
    4 Wayne Carson          24 
    5 Jim Yi Dang           20 
    6 Don Bordine           16 
    7 Don Libes             11 
    8 John Alvanis           9 
 
MALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Timothy Morgan        40 
    2 Ken Umbarger          39 
    3 Milan Basta           36 
    4 Barry Smith           27 
    4 Kenneth Swab          27 

MALE AGE GROUP: 60 - 64
    1 Richard Jefferson     40 

MALE AGE GROUP: 65 - 69
    1 Walter Brown          40 
    2 Marvin Rosenstein     36 

MALE AGE GROUP: 70 - 74
    1 Joseph White          40 
    2 Michael Leanard       37 

MALE AGE GROUP: 75 - 79
    1 Jack McMahon          40 ** Age Group Winner (on time tie break)
    2 Robert Smith          40 

MALE AGE GROUP: 80 - 99
    No Qualifiers


FEMALE AGE GROUP: 1 - 99
    1 Nicole Deziel         37 
    2 Anne Nutt             34 
    3 Jane Wikman           33 
    4 Yoko Futatsugi        27 
    5 Hee Smith             19 
    6 Monika Bachmann       18 
    7 Melanie Mollica       10 
    8 Cathy Blessing         9 
    9 Dee Nelson             4 
   10 Nicola Ryba            1 
   10 Rachel Ungos           1 

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
    1 Rachel Ungos          35 

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
    1 Cara Marie Manlandro  39 

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
    1 Hee Smith             39 

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
    1 Nicole Deziel         40 ** 1st Overall
    2 Anne Nutt             38 ** 2nd Overall
    3 Melanie Mollica       31 ** Age Group Winner
 
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Cathy Blessing        38 
 
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Yoko Futatsugi        40 
    2 Monika Bachmann       38 
    3 Nicola Ryba           32 
 
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Jane Wikman           40 ** 3rd Overall
                               ** No Age Group Winner

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 Cynthia Wallace       40 
    2 Janet Bergman         37 
  
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Anne Forsha           39 
    2 Amanda Morgan         37 

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
    No Qualifiers

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
    1 Dee Nelson            40 

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
    No Qualifiers

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
    No Qualifiers

FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
    No Qualifiers