Home / Club News / Congratulations 2019 CS and XC Series Winners!

Congratulations 2019 CS and XC Series Winners!

Each year, races from our low-key series are offered as part of the Championship Series and the Cross-Country Series.  Points awarded to the top finishers for these designated races are used to determine overall and age-group champions for the year.

We would like to congratulate you & thank you for being a valued member and participant in these series!

2019 CS

Male – Open
1 – Nicolas Crouzier
2 – Christopher Shaw
3 – Ryan Hadley

Female – Open
1 – Michelle Miller
2 – Cindy Conant
3 – Monika Schneider

Male 1–14
1 – Brandon Kim
2 – Albert Lee
3 – Gabriel Yee

Female 1–14
1 – Anna Arnold
2 – Elina Lee
3 – Mia Arnold

Male 15–19
1 – Sam Young

Female 15–19
No Qualifiers

Male 20–24
1 – Luke Schoppert

Female 20–24
1 – Carly Mills

Male 25–29
1 – Francisco Reyes
2 – Matthew Sushinsky
3 – Bryant Cabo

Female 25–29
No Qualifiers

Male 30–34
1 – Alex Booth
2 – Aaron Trulock
3 – Andrew Jerome

Female 30–34
1 – Kim Conway
2 – Jayna Resman
3 – Lyudmyla Panashchenko

Male 35–39
1 – Alexander Paplomatas
2 – Stephen Varney
3 – Brian Murphy

Female 35–39
1 – Colleen Dahlem
2 – Jennifer Murphy

Male 40–44
1 – Jim Dahlem
2 – Yuji Funakoshi
3 – Robert Palmer

Female 40–44
1 – Kaari Liisi Linask
2 – Agnese Arnold
3 – Mical Honigfort

Male 45–49
1 – Matthew Mullally
2 – Eric Manco
3 – Michael Collyer

Female 45–49
1 – Margaret Campbell
2 – Melanie Barzik
3 – Karyn Ryan

Male 50–54
1 – Pete Wergin
2 – John Way
3 – Adam Kiely

Female 50–54
1 – Cindy Cohen
2 – Sharlene Deskins
3 – Mary Niland

Male 55–59
1 – David Haaga
2 – Marty Horan
3 – Ted Poulos

Female 55–59
1 – Kathy Cea
2 – Heather Chen-Mayer
3 – Beverly Black

Male 60–64
1 – Kirk Gordon
2 – Koji Takeuchi
3 – Ronald Black

Female 60–64
1 – Catherine Baker
2 – Janet Bergman
3 – Jeanne Larrison

Male 65–69
1 – Bill Loomis
2 – David Senft
3 – James Moreland

Female 65–69
1 – Lizzie Sadoff
2 – Wanda Walters

Male 70–74
1 – Richard Jefferson
2 – Igor Lvovskyi
3 – Gregory Chaconas

Female 70–74
1 – Alice Franks
2 – Clare Imholtz
3 – Jeanette Novak

Male 75–79
1 – Jerry Frankenheim
2 – Walter Brown
3 – Louis Shapiro

Female 75–79
1 – Patricia Rich

Male 80–99
1 – Ronald Chiariello
2 – Michael Leonard

Female 80–99
No Qualifiers

2019 XC Series

Male – Open
1 – Nicolas Crouzier
2 – Christopher Shaw
3 – Christopher Pruitt

Female – Open
1 – Kristen Lemos
2 – Michelle Miller
3 – Monika Schneider

Male 1–14
1 – Albert Lee

Female 1–14
1 – Anna Arnold
2 – Elina Lee

Male 15–19
1 – Sam Young

Female 15–19
No Qualifiers

Male 20–24
1 – Luke Schoppert

Female 20–24
No Qualifiers

Male 25–29
1 – Matthew Sushinsky

Female 25–29
No Qualifiers

Male 30–34
1 – Daniel George
2 – Alex Booth

Female 30–34
1 – Heather Fisher-Clarke
2 – Kim Conway

Male 35–39
1 – Brian Murphy
2 – Robert Ochs

Female 35–39
1 – Colleen Dahlem
2 – Jennifer Murphy

Male 40–44
1 – Jim Dahlem
2 – Robert Palmer

Female 40–44
1 – Agnese Arnold
2 – Melanie Mollica

Male 45–49
1 – Matthew Mullally
2 – Cameron Smith

Female 45–49
1 – Margaret Campbell
2 – Melanie Barzik

Male 50–54
1 – Art Drisko
2 – John Way

Female 50–54
1 – Monika Bachmann
2 – Cindy Cohen

Male 55–59
1 – Mark Adams
2 – William Clem

Female 55–59
1 – Beverly Black
2 – Asuncion Musumeci

Male 60–64
1 – Gregory Mayden
2 – Koji Takeuchi

Female 60–64
1 – Michele McLeod
2 – Jeanne Larrison

Male 65–69
1 – Ken Umbarger
2 – Mark Zimmermann

Female 65–69
No Qualifiers

Male 70–74
1 – Igor Lvovskyi
2 – Gregory Chaconas

Female 70–74
1 – Gretchen Bolton
2 – Clare Imholtz

Male 75–79
1 – Walter Brown

Female 75–79
1 – Jeanette Novak

Male 80–99
1 – Michael Leonard

Female 80–99
No Qualifiers